Ruszyła druga edycja Żółtego Talerza- kompleksowego programu żywieniowo edukacyjnego, finansowanego przez Kulczyk Foundation. W małopolskich placówkach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci projekt jest realizowany w 7 miejscach: w Świetlicy TPD w Gorlicach oraz w 6 Świetlicach w Krakowie: Chatce Puchatka, Radości, Akademii Młodzieży, Augustiańskiej, u Wesołych Małolatów i Przyjaciół Kornela Makuszyńskiego. Zachęcamy do podglądania realizacji projektu na fanpagach Świetlic.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj

Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy też w domu rodzinnym. Żółty Talerz został uruchomiony przez Kulczyk Foundation we wrześniu 2016 roku jako sojusz z najbardziej skutecznymi polskimi organizacjami pomocowymi:  Towarzystwem Przyjaciół Dzieci   Caritas   Polskim Czerwonym Krzyżem  Bankami Żywności  SOS Wioskami Dziecięcymi Żółty Talerz to w założeniu nowy standard zmiany społecznej, który powstaje także z myślą późniejszego wykorzystania go w działaniach systemowych przez inne organizacje pozarządowe, instytucje centralne lub lokalne, czy zorganizowane grupy obywateli. Żółty Talerz to idea, która znajduje swoje odbicie nie tylko w Polsce. To również ze strony Kulczyk Foundation wsparcie żywienia dzieci w innych miejscach na świecie, w których wszechobecne jest zjawisko już nie tylko niedożywienia, ale głodu. Elementem szerszego projektu w tym zakresie jest telewizyjny serial edukacyjny „Efekt Domina” poświęcony w tym roku właśnie problemom głodu i niedożywienia.

Na dobry początek drugiej i miłe zakończenie pierwszej edycji Projektu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Krakowski zorganizowało konkurs plastyczny „Wiemy, co jemy”.  Konkurs zapraszał uczestników do przygotowania posiłków: śniadania, obiadu lub kolacji różnorodnymi technikami plastycznymi. Zdrowe i smaczne dania miały znajdować się w rzeczywistych naczyniach: miseczce, talerzyku, kubku, bądź półmisku, w formie przestrzennej lub płaskiej. Wychowankowie Świetlic TPD z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w prace, a efekty zostały nagrodzone przez Kulczyk Foundation ciekawymi akcesoriami kuchennymi.