You are currently viewing Ruszyła druga edycja ŻÓŁTEGO TALERZA
Świetlica TPD w Gorlicach

Ruszyła druga edycja ŻÓŁTEGO TALERZA

  • Post category:aktualności

Ruszyła druga edycja Żółtego Talerza- kompleksowego programu żywieniowo edukacyjnego, finansowanego przez Kulczyk Foundation. W małopolskich placówkach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci projekt jest realizowany w 7 miejscach: w Świetlicy TPD w Gorlicach oraz w 6 Świetlicach w Krakowie: Chatce Puchatka, Radości, Akademii Młodzieży, Augustiańskiej, u Wesołych Małolatów i Przyjaciół Kornela Makuszyńskiego. Zachęcamy do podglądania realizacji projektu na fanpagach Świetlic.

[learn_more] Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy też w domu rodzinnym. Żółty Talerz został uruchomiony przez Kulczyk Foundation we wrześniu 2016 roku jako sojusz z najbardziej skutecznymi polskimi organizacjami pomocowymi:  Towarzystwem Przyjaciół Dzieci   Caritas   Polskim Czerwonym Krzyżem  Bankami Żywności  SOS Wioskami Dziecięcymi Żółty Talerz to w założeniu nowy standard zmiany społecznej, który powstaje także z myślą późniejszego wykorzystania go w działaniach systemowych przez inne organizacje pozarządowe, instytucje centralne lub lokalne, czy zorganizowane grupy obywateli. Żółty Talerz to idea, która znajduje swoje odbicie nie tylko w Polsce. To również ze strony Kulczyk Foundation wsparcie żywienia dzieci w innych miejscach na świecie, w których wszechobecne jest zjawisko już nie tylko niedożywienia, ale głodu. Elementem szerszego projektu w tym zakresie jest telewizyjny serial edukacyjny „Efekt Domina” poświęcony w tym roku właśnie problemom głodu i niedożywienia.

Na dobry początek drugiej i miłe zakończenie pierwszej edycji Projektu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Krakowski zorganizowało konkurs plastyczny „Wiemy, co jemy”.  Konkurs zapraszał uczestników do przygotowania posiłków: śniadania, obiadu lub kolacji różnorodnymi technikami plastycznymi. Zdrowe i smaczne dania miały znajdować się w rzeczywistych naczyniach: miseczce, talerzyku, kubku, bądź półmisku, w formie przestrzennej lub płaskiej. Wychowankowie Świetlic TPD z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w prace, a efekty zostały nagrodzone przez Kulczyk Foundation ciekawymi akcesoriami kuchennymi. [/learn_more]